Category Archives: Cursuri Danns Popular

În aşteptarea lui Moş Crăciun la Botoşani Shopping Center

Published by:

arlechin mos nicolae29În perioada 12 – 14 decembrie 2014, Asociaţia Culturală ARLECHIN Botoşani şi Botoşani Shopping Center invită părinţii şi copiii de toate vârstele să participe la cea de a doua ediţie a festivalului “În aşteptarea lui Moş Crăciun!”. Evenimentul se va desfăşura pe parcursul a trei zile, după cum urmează: În prima zi, vineri 12 decembrie 2014, între orele 16.00 – 20.00, la Casa de Cultură a Tineretului Botosani, vor fi organizate workshop-uri de dans, teatru, modeling, pictură şi fotografie. La aceste activităţi de dezvoltare personală se pot înscrie şi participa tineri şi copii de toate vârstele din Botoşani. A doua zi, sâmbătă, 13 decembrie 2014, între orele 11.00 – 13.00, în zona de festivităţi de la Botoşani Shopping Center va avea loc spectacolul de divertisment – Teatrul de Modă “Arlechin”. Acesta va cuprinde în program teatru de revistă, momente muzical – coregrafice, prezentări de vestimentaţii ( de la magazinele JUNIOR şi MY FAMiLy), coafuri pentru copii ( asigurate de SALONUL OGLINDA FERMECATĂ) şi accesorii adecvate sărbătorilor de Iarnă. În acelaşi timp, organizatorii vor atrage copiii în diverse ateliere de creaţie: handmade, ornamente pentru brad şi decoraţiuni de Crăciun. A treia zi, duminică, 14 decembrie 2014, între orele 11.00 – 16.00, în noua locaţie Arlechin de la Botoşani Shopping Center vor fi organizate workshop-uri de dans, teatru, modeling, pictură şi fotografie. Eveniment recomandat de Centrul de Impresariat şi organizare Evenimente – www.impresarieri.ro

Program eveniment: defsasurator In asteptarea lui Mos Craciun

Centrul Cultural “EDU – ARTE” la Botoşani Shopping Center

Published by:

ARLECHIN - BOTOSANIAsociaţia Culturală ARLECHIN Botoşani vă invită să participaţi alături de copiii dumneavoastră la Proiectul de dezvoltare personală “EDU ARTE – Centrul cultural de excelenţă” în noua locaţie de la BOTOŞANI SHOPPING CENTER ( vis-a-vis de intrarea Carrefour). Activităţile se desfăşoară zilnic în intervalul orar 9.00 – 21.00. Principalele cursuri şi activităţi (re)creative realizate în cadrul proiectului sunt: dans, teatru, muzică, pantomimă, modeling, balet, film & televiziune, fotografie, gimnastică, limbi străine, face painting.
Cursurile au caracter permanent si se adreseaza: copiilor prescolari, elevilor, tinerilor si grupurilor de amatori. Acestea se desfăşoară într-un mediu relaxant şi plăcut; de asemenea, oferim şansa celor înscrişi pe măsură ce progresează să participe la :
* workshop- uri tematice de formare si perfectionare
* spectacole culturale, artistice, sportive si de divertisment
* concursuri locale, naţionale şi internaţionaleARLECHIN BOTOSANI - Sigla
Proiect sustinut de Centrul de Impresariat şi Organizare Evenimente ( CIO) – www.impresarieri.ro
Pentru înscrieri şi detalii :
telefon: 0741.510.849 ( Flavius Damean – coordonator proiect)
tel / fax: 0231.511117
e-mail: cursuribotosani@yahoo.ro / arlechinbtro@yahoo.com
blog: www.arlechinbtro.wordpress.com
site web: www.impresarieri.ro

Festivalul Naţional de Balet “Arlechin”. Premiile ediţei a VI-a, 2014.

Published by:

Festivalul National de balet ARLECHIN 6

Mai multe fotografii:  http://botosanidans.wordpress.com/2014/11/09/premiile-si-trofeele-festivalului-national-de-balet-arlechin-2014/

Culoare, graţie, diversitate la Festivalul Naţional de Balet Arlechin
Pentru o zi Botoşaniul a devenit capitala baletului. Cei care au asistat la spectacolul extraordinar pe care l-au prezentat copiii din 7 judeţe înţeleg că nu e nicio exagerare.
În dimineaţa zilei de 8 noiembrie dansatori din diferite colţuri ale ţării au ajuns la Ipoteşti şi au invadat spaţiul eminescian pentru a se desfăşura o oră mai tarziu pe scena sălii de festivităţi „Laurenţiu Ulici” a Centrului de Studii „ Mihai Eminescu”. Festivalul Naţional de Balet „Arlechin” a început în jurul orei 10 şi a găzduit în jur de 350 de copii la diferitele secţiuni, individual şi grupuri, dans clasic, dans modern, dans popular. Tinerii dansatori din Roman, Suceava, Iaşi, Constanţa, Botoşani, Darabani, Timişoara, Piatra-Neamţ însoţiţi de profesorii lor au răspuns fără echivoc invitaţiei organizatorilor de a participa în concurs, vizitand totodată şi locurile în care a copilărit Eminescu.
Iniţiativa evenimentului a aparţinut Societăţii Culturale Arlechin şi a luat amploare cu spijinul Colegiului Naţional de Artă Octav Băncilă Iaşi, Asociaţiei Judeţeană de Evenimente, Direcţiei Judeţene de Sport şi Tineret Botoşani, a Asociaţiei Judeţene de Dans Sportiv Botoşani şi a consecventului partener în derularea de evenimente, Botoşani Shopping Center. Pe tot parcursul activităţii au fost alături de copii şi organizatori jurnaliştii de la Tele M Botoşani şi, bineînţeles, familiile acestora. Astfel, amfiteatrul de la Ipoteşti a devenit arhiplin, iar ropotele de aplauze nu mai conteneau. Balerinele au uimit prin graţie şi siguranţă; micuţele dansatoare de la Arlechin au smuls lacrimi părinţilor, străduindu-se să atingă performanţele celor mai mari decat ele. Juriul, alcătuit din Cristina Todi ( profesor la Colegiul Naţional de Artă O. Băncilă, Iaşi), Simona Budăi- Ungureanu ( profesor Clubul Sportiv Addi s Gym Botoşani), Ionela Anghelache ( profesor Central Dance Studio Tineret), Luiza Apetrei ( profesor Societatea Culturală Arlechin, filiala Timişoara) şi Flavius Alin Damean ( preşedinte Asociaţia de Dans Sportiv Botoşani), a acordat la unison trofee şi premii celor mai mulţi. „ Prestaţia tuturor a fost surprinzătoare, impecabilă; s-a notat originalitatea coregrafiilor, precizia dansurilor, adecvarea coregrafiilor la varsta componenţilor trupelor, întreaga desfăşurare a concurenţilor” a declarat Flavius Damean, coordonatorul festivalului.
La ediţia I a Simpozionului Naţional de Coregrafie „Dance Forum” au primit trofee şi diplome de excelenţă , coregrafii, instructorii de dans şi artiştii liber profesionişti, a căror momente coregrafice nominalizate, materiale de cercetare proprie, de studio, de didactică specifice dansului au fost premiate şi admise de către comisia de jurizare a festivalului să fie publicate în numărul doi al Revistei de colecţie “ABC-ul dansului”. Acestea au fost înmănate de către organizatori, în jurul orei 12, la Memorialul Ipoteşti – Centrul Naţional de Studii „Mihai Eminescu” după cum urmează:
1. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Melinda Vladu de la Dance Studio MELINDA Constanţa, profesor coordonator a ansamblurilor de balet „ Mini Pirouette” , „Attitudine” şi „ YES 4 Balet”;
2. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Raluca Neamţu Simion de la Clubul Copiilor ARTIS Piatra – Neamţ, professor coordinator a ansamblului de balet “Artis”;
3. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Cristina Todi, profesor coordonator a ansamblurilor de balet „Ballet Class” de la Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă” şi a formaţiilor de dans „Dance Class” de la Palatul Copiilor Iaşi;
4. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Alina Iuliana Boiciuc, profesor coordonator a formaţiilor de dans „Fresh Kids” şi „Destiny” de la C.S. A&M Dance Club –Roman;
5. Trofeu şi diplomă de excelenţă – profesor Simona Budăi – Ungureanu, coordonator Club Sportiv ADDIS GYM Botoşani;
6. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Silvia Daniliuc, profesor coordonator a ansamblurilor de balet „Arlechin” şi „Estelle” de la S.C. ARLECHIN Botoşani;
7. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Flavius Damean, profesor coordonator a ansamblurilor de balet „Arlechin” şi formaţiilor de dans „Step Up”, „Funny Dance”, „Star Dance”, „Vivo Star”, „Mini Star”de la S.C. ARLECHIN Botoşani;
8. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Alina Leonte Irimia, profesor coordonator a formatiei de dans ”Sincron Little Stars” şi a grupului folcloric „Mlădiţe Sucevene” de la Dance Studio”Alina Leonte” Suceava;
9. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Dicu Constantin, profesor coordonator a formatiei de dans ”Sunshine” de la Clubul Copiilor Dorohoi – Botoşani;
10. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Luiza Apetrei, profesor coordonator a formaţiilor de dans „Dance Up”, „SportTim”, „Mini Star”, „Timstar”de la Central Dance Studio Tineret – Timişoara;
11. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Gabriela Pintrijel, profesor coordonator a ansamblului de dans popular „Romanasii / solisti Dumitriţa Asandei, Sara Pavăl, Mihăiţă Enache” de la Asociaţia Culturală ARLECHIN Botoşani;
12. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Ionela Anghelache, profesor coordonator a centrului de dans sportiv de la Asociaţia Culturală ARLECHIN Botoşani;
13. Trofeu şi diplomă de excelenţă – coregraf Alexandra Matei, profesor coordonator a grupului folcloric „Mlădiţe Sucevene” de la Dance Studio”Alina Leonte” Suceava;
Festivitatea de premiere s-a desfăşurat în incinta Botoşani Shopping Center, începand cu ora 15. Aproximativ 3 ore cei prezenţi au avut prilejul să vadă şi să aplaude o parte din momentele care au intrat în concurs. Copiii de la Arlechin au umplut cu momente noi spectacolul. Micii actori ai trupei de teatru Arlechin au încheiat festivitatea cu piesa Bunicul de B. Şt. Delavrancea, recent premiată la Festivalul Neghiniţă de la Bacău.
Comisia de jurizare a acordat următoarele trofee şi premii, după cum urmează:
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans clasic – individual) – Ilinca-Teodora Agafitei, de la Colegiul Naţional de Artă “Octav Băncilă”, professor coregraf Cristina Todi;
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans clasic – grup scolari) – Ansamblul de balet “Artis”, de la Clubul Copiilor “Artis”, professor Raluca Neamţu Simion, coordonator Mioara Bostan / – grup preşcolari I –II (Berea Maria Lavinia, Iacob Elena Alexandra, Cociorba Mara Ioana, Beleut Ioana Stefana, Mitrea Ana Maria, Puiu Delia Andreea, Balint Maria, Macovei Oana Geogiana) ;

Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans clasic – grup copii preşcolari) – Ansamblul de balet “Arlechin”, de la Asociaţia Culturala“Arlechin”, professor coordonator Silvia Daniliuc / “Dansul Păpuşilor”- grup preşcolari ( Sara Pavăl, Ecaterina Grosu, Amariei Bianca, Anechitei Denisa, Bălan Maria, Breșug Ariana, Cepoi Dalia, Cepoi Ioanina, Ciobanu Sofia, Damean Cezara, Guraliuc Cezara, Irimia Giulia, Sandu Georgiana, Stan-Muraru Măriuca , Halic Georgiana, Anastasie Kristiana);
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans contemporan – grup) – Ansamblul de balet „Dance Class” profesor coregraf Cristina Todi, de la PALATUL COPIILOR IAŞI / „Jocul”, grup scolari V-VIII (Luiza-Teodora MIHAI, Ilinca-Artemiza BANTAŞ, Iustina-Gabriela HURMUZ, Ştefana HURMUZ, Antonia RUJA);
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans clasic – grup) – Ansamblul YES 4 BALET & Mini Pirouette, de la Studio Balet Melinda – Constanța, profesor coregraf Melinda Vladu / “Zbor de fluturi” grup scolari I –IV ( Ramazan Anelis, Florea Andra Maria, Barbu Alexandra Daria, Mocanu Oana Denisa, Răduță Briana Andreea, Sima Isabela, Constantin Giulia, Viconschi Alexandra, Ghiorghiță Adela, Vaichel Andreea, Paiu Diana, Cazacincu Ioana, Dobre Cristina, Voicu Delia, Popescu Alexia, Albu Miruna, Ciubotariu Diana &Bărbulescu Ioana Andrada, Bărbulescu Maria, Cazacincu Andreea Irina, Vladu Alexia) ;
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiune dans clasic – grup) – Ansamblul de balet „Ballet Class” profesor coregraf Cristina Todi, de la Colegiul de Artă „Octav Băncilă” Iaşi / „Inocenta”, grup scolari V-VIII ( Ilinca-Teodora AGAFITEI, Bianca COSTIN, Sânziana-Beatrice MIRON, Cristina-Gabriela STEGARU, Matei FRUNZA, Stefania, Maria-Sabina HULTOANA, Georgiana Bianca DANILA, Sabina NOVAC);
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea gimnastică – dans) – „Step Up” ( Ifrim Bianca, Robert Tudorache, David Prodan, Anastasia Plugariu, Ariana Stanescu,Patricia, Sara ) de la Asociaţia Culturală „Arlechin”, coregrafia Flavius Alin Damean ;

Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans modern – grup) -Trupa FRESH KIDS de la Asociația Club Sportiv A&M Dance Club – Roman, professor coregraf Alina Iuliana Boiciuc / “Dans open fusion” / grup cl. V – VIII (Agache Paula, Diaconu Andreea, Dubău Aurelian, Geman Bianca, Dasca Ruben, Fron Mădălina, Leonatu Erica, Popușoi Andreea, Clopotaru Adina, Surugiu Andreea, Benchea Denisa, Neculai Flavia, Paraschiv Andreea, Moisă Delia);
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans etno / popular – grup) – Grupul Folcloric “Mlădiţe Sucevene” de la Dance Studio “Alina Leonte”, professor coregraf Alina Leonte Irimia / “Dans popular” / grup cl. V – XII (Cojocariu Didi, Strumbec Emanuel, Rotari Nicolae, Muha Mugurel, Balici Ana – Maria, Bodirlau Maria, Ursachi Liliana, Matei Alexandra, Vaseliniuc Emanuel, Vaseliniuc Eduard, Bosneac Alexia, Lazarovici Erik;
Trofeul „ Nord Dance Class” ( secţiunea dans sportiv – standard) – „DUO STARS” ( Matei şi Daria Dumitrache) de la Asociaţia Culturală „Arlechin”, coregrafia Flavius Alin Damean şi Ionela Anghelache;
Premiul I (secţiunea dans contemporan – individual) – Laura Murariu, de la Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă” Iaşi, profesor coregraf Cristina Todi;
Premiul I (secţiunea dans modern – grup) – Formaţia de dans ” Sincron Little Star” de la Dance Studio „Alina Leonte” Suceava, profesor coordonator Alina Leonte Irimia , grup şcolari cl. I –II (Moroşanu Damiana, Avarvarei Clara, Marandel Maia, Galeta Valentina, Onuti Georgiana, Bogdanescu Karina, Miron Alexia, Ursan Teodora, Balan Ioana, Caciuc Larisa, Panzariu Teodora, Popa Matei, Axintoaie Teodora);
Premiul I ( sectiunea dans clasic – grup) – Ansamblul de balet „ATTITUDINE” din Constanţa, profesor coregraf Melinda Vladu, cu dansul ”Simfonie în culori”;
Premiul I (secţiunea dans tematic – grup) – Formaţia de dans ” Destiny” de la Asociația Club Sportiv A&M Dance Club – Roman, professor coregraf Alina Iuliana Boiciuc / “Show Dance” , grup cl. V – VIII (Agache Paula, Diaconu Andreea, Popușoi Andreea, Surugiu Andreea, Mihaica Giulia, Papară Miruna Andreea, Grosu Elena Bianca, Ghiuzan Alexia, Lungu Daria );
Premiul I (secţiunea dans stilizat – grup) – Formaţia de dans ” Happy” de la Colegiul Naţional de Artă „Octav Băncilă”, profesor coregraf Cristina Todi / grup scolari cl. V-VIII ( Ilinca-Teodora AGAFITEI, Bianca COSTIN, Sânziana-Beatrice MIRON, Cristina-Gabriela STEGARU, Matei FRUNZA, Stefania, Maria-Sabina HULTOANA, Georgiana Bianca DANILA, Sabina NOVAC);
Premiul II ( secţiunea dans stilizat – grup) – Formaţia de dans “Star Dance” de la Central Dance Studio Tineret, coregraf Flavius Alin Damean;

Premiul II (secţiunea dans classic – grup)- Ansamblul de balet “Estelle” de la Asociţia Culturală “ Arlechin”, professor coordinator Silvia Daniliuc;

Premiul III ( secţiunea dans etno / popular – grup) – Grupul Folcloric “Romanasii” de la Asociaţia Culturală ARLECHIN Botosani, profesor coordonator Gabriela Pintrijlel şi Flavius Alin Damean.

Premiul Special ( secţiunea teatru -dans) – Trupa de teatru “Arlechin” de la Asociaţia Culturală ARLECHIN Botosani, grup scolari cl. I – VIII ( Stefan Radu Iacob, Robert Toader, Giulia Irimia, Cezara Damean);
Premiul Special (sectiunea street dance – grup) Formaţia de dans “StreetArtis”de la Clubul Copiilor “Artis”, professor Raluca Neamţu Simion, coordonator Mioara Bostan / “Dansul Street”- grup preşcolari I –II;

Eveniment recomandat şi susţinut de Centrul de Impresariat şi Organizare Evenimente – http://www.impresarieri.ro

Cursuri de dans popular la Casa de Cultură a Tineretului!

Published by:

Dans Popular -  ARLECHIN BOTOSANI (112 of 150)Asociaţia Culturala ARLECHIN Botosani realizează înscrieri la cursurile de dans popular şi muzică populară.

Cursurile se desfăşură la Casa Tineretului Botoşani pe tot parcursul anului şcolar după cum urmează:

Grupa de începători  ” DEBUT MUZICAL”

Luni şi Miercuri – 15.00 – 19.00

Grupa de avansaţi  ” TALENT MUZICAL”

Marti şi Vineri – orele 15.00 – 19.00
Cursurile fac parte din cadrul proiectului de dezvoltare personală „EDU ARTE – Centrul Cultural de Excelentă” şi se adresează copiilor cu vărste cuprinse între 4-7 ani şi elevilor cu vărsta cuprinsă între 7- 18 ani din judetele Botoşani, Iaşi şi Suceava.

Clubul ARLECHIN - September Fest Botosani 21Proiect sustinut de Centrul de Impresariat şi Organizare Evenimente ( CIO) – www.impresarieri.ro

Pentru înscrieri şi detalii :
telefon: 0741.510.849 ( Flavius Damean – coordonator proiect)
tel / fax: 0231.511117
e-mail: arlechinbtro@yahoo.com
blog: www.arlechinbtro.wordpress.com
site web: www.impresarieri.ro

„Moldovă, mândră grădină” la Botosani

Published by:

 Moldova Mandra Gradina - ARLECHIN BotosaniDuminică, 16 iunie 2013 are loc la Uvertura Mall din Municipiul Botoşani, ediţia a VII-a a concursului interjudetean de dans popular „Moldovă, mândră grădină” la care vor fi prezente un număr de 23 de formaţii artistice din judeţele Botoşani,  Suceava, Neamţ, Vaslui şi Vrancea. Eveniment recomandat şi sustinut de Asociatia de dans Sporetiv Botosani – www.dansbotosani.wordpress.com şi Centrul de Impresariat şi organizare Evenimente – www.impresarieri.ro