Category Archives: dansuri republica moldova

Concursul internațional al dansului și coregrafiei ”Arlechin”, 2017. Vezi programul principalelor activități!

Published by:

Asociatia Societatea Cultural-Artistica ”Arlechin” Botosani vă invită să participati în perioada 30 octombrie – 10 noiembrie  2017, la activitatile si evenimentele cuprinse în proiectul Festivalul International al Dansului si Coregrafiei ”ARLECHIN” 2017. Proiectul este realizat cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Botoşani având ca principali parteneri Asociaţia Județeană de Dans Sportiv și Centrul Județean de Voluntariat Botoșani. Proiectul se va desfășura la Casa Tineretului Botosani și în locațiile partenerilor de proiect, după cum urmează:

Luni,  30 octombrie 2017, Casa Tineretului Botosani

orele 10.00 – 15.00: Simpozion de dans și coregrafie ”Nord Dance Week”

orele 16.00 – 21.00: Workshop / curs de dans clasic si contemporan”Dance Class”

Marți, 31 octombrie 2017, Școala Gimnazială Lunca, Botoșani

orele 10.00 – 15.00: Workshop / curs de dans clasic si contemporan”Dance Class”

Marți, 31 octombrie 2017, Casa Tineretului Botosani

orele 16.00 – 21.00: Workshop / curs de dans clasic si contemporan”Dance Class”

Miercuri, 1 noiembrie 2017, Casa Tineretului Botosani

orele 16.00 – 18.00: Convenţia Natională de Dans Clasic și Coregrafie „ Dance Forum”

orele 18.30 – 20.00: Prezentarea revistei proiectului:

Festivalul Internațional al Dansului și Coregrafiei ARLECHIN, 2017

Sâmbătă, 4 noiembrie 2017, Teatrul pentru copii și tineret ”Vasilache”

orele 12.00 – 16.00:   Spectacol – concurs de dans și coregrafie ”Arlechin”

 

 ,,La spectacolele-concurs realizate în cadrul workshop-urilor / cursurilor de dans si coregrafie “Dance Class” & Workshop-urile tematice ”Dance Week” participa cadre didactice, elevi si tineri de la liceele si colegiile vocationale de profil, cluburile si scolile de dans particulare (artisti/formatii dans/grupuri artistice de amatori sau profesionisti). 

    La ambele sectiuni (amatori & profesionisti) ale concursurilor realizate se vor prezenta si juriza momentele coregrafice de dans clasic, contemporan, jazz, caracter si istoric, dans sportiv (standard & latino), urban dance styles, open dance, dans tematic, fantezie coregrafica, majorete, musical theatre, street dance, dansul popoarelor, dans popular, etno dance, gimnastica – dans, realizate/pregatite de catre copiii, elevii si tinerii participanti a caror inscriere a fost confirmata de organizatori.

    “Comisia de jurizare a concursurilor organizate in cadrul Festivalului International al Dansului si Coregrafiei ”Arlechin” 2017 este formata din coregrafi, profesori si specialisti in domeniu cu recunoastere internationala, precum: Budai Ungureanu Simona (presedinte), coregraf, Clubul Sportiv ”Addis Gym”, vicepres. Asociatia Judeteana de Dans Sportiv, Botosani, Romania;  Rosemarie Stocec Bot, coregraf, profesor Liceul de Coregrafie “Floria Capsali”, Bucuresti, sectia coregrafie; Cristina Todi – Colegiul National “Octav Bancila” Iasi, coregraf, profesor Colegiul de Arte “Octav Bancila” Iasi, sectia coregrafie, realizator al Festivalului International al Dansului si Coregrafiei ”Arlechin”, 2010-2016; Alina Leonte, coregraf, profesor Scoala Populara de Arte ”Ion Irimescu”, Suceava; Irina Slobodeaniuc, coregraf Bravisimo Dance Studio, profesor Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice, Chisinau, Republica Moldova; Baicu Simona, coregraf, profesor Colegiul de Arte “George Apostu”, Bacau, sectia coregrafie; Ovidiu Dragoman, coregraf, director Teatrul de Balet, Sibiu; Christian Mindris, coregraf, profesor, balerin Semperopera Dresden, Dresda, Germania;  Lazar  Alice Constantina, coregraf, profesor Clubul ”Instinct Dance” Bucuresti, Victoria Bucun, coregraf, emisiunea ”Dansez pentru tine”, realizata de PRO TV.

    Secretariat comisii de jurizare: Cristina Sfecla, profesor, reprezentant Inspectoratul Scolar Judetean, Botosani; Palade Ramona, coregraf, Federatia Romana de Dans Clasic si Contemporan; Maria Achirei, director Gradinita ”Prichindel” Botosani, Adriana Avădăni, director, Gradinita ”Sotron” Botosani, Onciu Oana, profesor, Asociatia Judeteana de Dans Sportiv, Botosani, Romania”, a declarat Flavius Alin Damean, organizator festival.

Pentru detalii, puteti contacta coordonatorii de festival la numerele de telefon:
Flavius Damean – 0741510849,  Cristina Todi – 0748373332, Alina Leonte – tel/fax:0231.511117; email: evenimentearlechin@gmail.comdansbotosani@gmail.com
site: www.dansbotosani.ro , blog: www.botosanidans.wordpress.com
Asociatia Cultural-Artistica „ARLECHIN” Botosani,
Presedinte, prof. Damean Diana.

 

 

 

Tinere Speranțe Moldova, un regal al artei și culturii Românești!

Published by:

DSC (1787)Gala primei ediții internaționale a Festivalului de Interpretare și Creație ”Tinere Speranțe”, a avut loc în data de 4 martie 2017 pe scena Teatrului Național ”Vasile Alecsandrii”, Bălți, Republica Moldova.

Festivalul – Concurs de Interpretare şi Creaţie „Tinere Speranţe” are o istorie frumoasă, fiind singurul eveniment din judeţul Botoşani (România) organizat şi înainte de 1989. Propunându-și să încurajeze dezvoltarea armonioasă a personalității tinerilor, acesta are ca principal scop crearea, asigurarea unui cadru optim de manifestare în spirit competitiv, promovarea şi valorificarea disponibilităţilor artistice, sportive, estetice, interpretative şi de creaţie specifice copiilor, elevilor şi tinerilor (vârste cuprinse între 3 şi 19 ani).

Apreciind eficiența parteneriatului Asociației Culturale ”Arlechin” (Botoșani, România) cu Centrul de Creație a Copiilor ”Miron Blanc” și Direcţia Învăţământ, Tineret şi Sport mun. Bălţi, Republica Moldova, în anul 2017 Festivalul – Concurs de Interpretare şi Creaţie „Tinere Speranţe” s-a extins, devenind un eveniment internațional, iar spațiul de desfășurare implicând ambele maluri ale Prutului (municipiile Botoșani și Bălți). Coordonatori festival: Republica Moldova: Tatiana Dubitkaia, Iuliana Chiricenco, Maxim Chiricenco; România: Flavius alin damean, Diana Damean, Marcel Țăruși, Cristina Sfeclă, Adriana Avădănii, Elena Gheban, Maria Achirei, Oana Onciu, Niță Niculina, Ianoș Valentin, Marius Boatcă.

Juriul Festivalului – Concurs Internațional ”Tinere Speranțe”, ediția I în Republica Moldova, compus din artiști și interpreți consacrați, coregrafi distinși, profesori de specialitate și reprezentanți ai organizatorilor din Republica Moldova și România.

Componența Comisiei de Jurizare: Lilia Sava, viceprimarul mun. Bălți – președinte, Flavius Alin Damean, președintele Asociației Județene de Dans Sportiv, Botoșani, vicepreședinte, Victoria Nikitcenco, dr. în studiul artelor, lector superior, Catedra canto academic, Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, interpretă în stilul crosover classic, Serghei Covalschi, Formația ”Lume”
Irina Tarasiuc, Formația ”Lume”, Nicu Țurcanu, actor al Teatrului “Geneza Art”, Anatolie Popovici, coregraf principal al Universității de Stat din Moldova, vicepreședintele Asociației de Dans din Moldova, arbitru de categorie internațională, Diana Damian, președintele Societății Culturale ”Arlechin”, Botoșani, Onoico Grigore, lector universitar Universitatea de Stat ”Alecu Russo”, Bălți, Cristina Sfeclă, inspector, Inspectoratul Județean Școlar, Botoșani, Constantin Stavrat, director artistic al Teatrului Național ”Vasile Alecsandri”, Artist al Poporului, Maricel Țăruși, Expert, Asociația Culturală „Arlechin”.

Asociația Culturală ”Arlechin” a obținut un premiu I (Ștefan Iacob) și un premiu II (Daria și Matei Dumitrache) la secțiunea muzică, la secțiunea dans clasic a obținut un premiu II cu formația de dans ”Princess” ( Adina Iroaie, Iustina Boca, Alexia Doloi, Cezara Damean, Daria și Matei Dumitrachie), la secțiunea dans sportiv (dans perechi) a obținut premiul II (Daria și Matei Dumitrachie), la secțiunea teatru (interpretare grup artistic) a obținut premiul III cu trupa de teatru ”Arlechin”( Cristian Alexuc, Lorena Oprișanu, Sorin Ungureanu, Cătălina Dascălu, Ionela Văzdoagă, Cezara Damean, Daria și Matei Dumitrachie) iar Cătălina Dascălu  a obținut premiul III la secțiunea teatru (interpretare individuală).
ETAPELE DE DESFĂȘURARE A CONCURSULUI ÎN REPUBLICA MOLDOVA AU FOST REALIZATE DUPĂ CUM URMEAZĂ:
Etapa I: 26 ianuarie – 10 februarie
Etapa II: 11 februarie, ora 10.00 – 17.00
Etapa III: 20 februarie – 1 martie
Etapa Finală: 4 martie – ora 10.00 – 17.00

SPECTACOLUL DE GALĂ A LAUREAȚILOR: 4 martie – ora 18.00

ETAPELE DE DESFĂȘURARE A CONCURSULUI ÎN ROMÂNIA VOR FI REALIZATE DUPĂ CUM URMEAZĂ:
Etapa I: 12 mai – 3 iunie 2017, Botoșani, Concursuri Regionale România
Etapa a II-a: 4 -10 iunie 2017, Botoșani, Săveni, Iași, Concursuri Naționale România
Etapa Finală: SPECTACOLUL DE GALĂ A LAUREAȚILOR:
11 iunie 2017 – Cetatea de Scaun a lui Ștefan cel Mare, Suceava, România.

Urmează noi provocări și noi descoperiri, zile pline de zâmbete, de energie, de Frumos!…

Parteneri instituționali din România: Grădinița P.P. Nr. 21, Botoșani, Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, Casa de Cultură a orașului Săveni, Grădinița ”1,2,3” Suceava, Casa de Cultură a Studenților Suceava, Colegiul de Artă ”Ciprian Porumbescu”, Suceava.

Ultimele două ediții ( 2015, 2016) ale proiectului au fost co-finanțate de Consiliul Județean Botoșani. Evenimente recomandate și susținute de Centrul de impresariat, organizare evenimente și spectacole – http://www.impresarieri.ro